W tej sekcji dowiesz się więcej o Dedal Consulting.
Wśród Klientów, którzy nam zaufali są zarówno wielkie międzynarodowe koncerny jak i mniejsze polskie firmy.  Lista wszystkich firm, które skorzystały z naszej pomocy byłaby bardzo długa, dlatego...
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem naszego konsultanta na temat skutecznego wykorzystania, employer brandingu dla MŚP, który został opublikowany na łamach portalu Marketing & Biznes. Aby...
Kompleksowe badania w kilku obszarach po stronie respondenta zajmują od kilku do kilkunastu minut dla każdego obszaru.

Tajemnice skutecznej komunikacji. Strefy dystansu

Strefy dystansu
 
Napisano wiele książek i artykułów na temat wyznaczania i strzeżenia swoich terytoriów przez zwierzęta: ptaki, ryby oraz naczelne, ale dopiero w ostatnich latach odkryto, ze ludzie również posiadają swoje terytoria. Kiedy uświadomimy sobie ten fakt wraz ze wszystkimi jego konsekwencjami, będziemy mogli nie tylko wniknąć w istotę czyjegoś zachowania, lecz także przewidzieć jego reakcję w bezpośrednich kontaktach z innymi ludźmi. Jednym z pionierów w studiach nad ludzkimi potrzebami przestrzennymi był amerykański antropolog Edward T. Hall, który na początku lat sześćdziesiątych wprowadzi słowo „proksemika” (z ang. „proxemics”, pochodzące od słowa „proxemity” – bliskość, sąsiedztwo). Jego badania w tej
dziedzinie doprowadziły do nowego pojmowania stosunków międzyludzkich.
Każdy człowiek posiada swój obszar osobisty, na którym znajdują się rzeczy do niego należące, takie jak dom, otoczony potem, wnętrze samochodu, własna sypialnię czy ulubione krzesło, oraz jak odkrył dr Hall, określoną przestrzeń dookoła swego ciała. Rozmiar tej osobistej, przenośnej „bańki powietrza”, którą nosimy ze sobą, zależy od zagęszczenia populacji, w której się wychowywaliśmy. W związku z tym, ta osobista strefa dystansu jest zdeterminowana kulturowo. Podczas, gdy w niektórych kulturach (np. japońska), ludzie przyzwyczajeni są do ciasnoty, w innych preferuje się” rozległe, otwarte przestrzenie” i utrzymywanie większego dystansu. Różnice wynikają także z zagęszczenia populacji na terenach miejskich i wiejskich oraz z pozycji społecznej.

Strefy dystansu

Strefy dystansu interpersonalnego
 
I. Strefa intymna – spośród wszystkich stref ta jest najważniejsza, ponieważ jest ona pilnie strzeżona przez każdego człowieka i uważana za jego własność. Tylko uczuciowo związane osoby mają prawo naruszenia jej. Należą do nich kochankowie, rodzice, małżonkowie, dzieci, bliscy przyjaciele i krewni. Możemy wyróżnić substrefę, która rozciąga się do 15 cm od ciała danego człowieka i która może być naruszona tylko podczas kontaktów fizycznych. Jest to strefa ściśle intymna.
II. Strefa osobista- to odległość, jaka dzieli nas od innych ludzi podczas przyjęć u znajomych lub w biurze, kontaktów społecznych i spotkań towarzyskich.
III. Strefa społeczna – taką odległość zachowujemy w stosunku do nieznajomych, np. hydraulika lub stolarza, naprawiającego coś w naszym domu, listonosza, miejscowego sklepikarza, „nowego” w pracy oraz ludzi, których nie znamy dobrze.
IV. Strefa publiczna – to najwygodniejsza dla nas odległość, którą zwykle przyjmujemy zwracając się do większej grupy ludzi.
 
Podczas, gdy będziemy tolerować nieznajomych poruszających się wewnątrz naszej strefy osobistej i społecznej, wkraczanie nieznajomego do naszej strefy intymnej powoduje zmiany fizjologiczne zachodzące w naszym organizmie. Serce bije szybciej, adrenalina jest wydzielana do krwiobiegu, a krew pompowana do mózgu i mięśni jako fizyczne przygotowanie do ewentualnej walki lub ucieczki.
 
Jeśli chcemy, aby ludzie czuli się dobrze w naszym towarzystwie, musimy stosować złotą regułę: „zachowaj dystans”. Im bardziej intymne są nasze stosunki z innymi ludźmi, tym bardziej możemy się poruszać w ich strefach. Nowy pracownik na przykład może początkowo odczuwać, ze inni członkowie personelu
zachowują się w stosunku do niego chłodno, ale oni tylko trzymają go na dystans (strefa społeczna), dopóki nie poznają go lepiej. W miarę jak staje się bardziej znany, dystans przestrzenny pomiędzy nim, a innymi pracownikami zmniejsza się, aż w końcu wolno mu poruszać się w ich strefie osobistej, a w niektórych przypadkach nawet intymnej.
 

 

Chcesz doskonalić swoje umiejętności komunikacji?
 
Weź udział w szkoleniu dedykowanym dla Twojej firmy! Kliknij, by skontaktować się z nami!
 
Zapraszamy na nasze szkolenia menedżerskie!

Przeczytaj także: Sekrety skutecznej komunikacji. Głos.